Babalar Günü nedir, kaç gün var?Babalar Günün Hangi Gün 17 Haziran 2023   Günü

══════════════════════════════════════════
══════════════════════════════════════════


Her yıl dünya genelinde kutlanılan geleneksel babalar günü ülkemizde de önemle kutlanıyor. Çocukların ve annelerin günün anlam ve önemine istinaden babalara aldıkları ufak hediyeler ile kutlanan bugün, babaların yüzünü güldüren günlerden biri. Peki babalar gününün anlamı nedir? 2018 Babalar günü ne zaman kutlanacak? İşte tüm merak edilenler...

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Babalar Günü, net bir güne sahip değildir. Her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü dünya genelinde Babalar Günü olarak kabul edilmektedir. Bu çerçevede Babalar Günü, bu yıl 17 Haziran Pazar günü etkinlikler ve hediyelerle kutlanacaktır.

HEDİYE ÖNERİLERİ

Babalar Günü’nde birbirinden güzel hediyeler alabilirsiniz. Babanızın sevdiği şeylere göre hediye seçebilir ve onu mutlu edebilirsiniz.

Neler alabilirsiniz?

- Şık bir kol saati

- Güzel ailenizi güzel bir tablo yaptırma

- Kemer

- Cüzdan

- Parfüm

- Ayakkabı

- Gömlek gibi hediyeler alabilir ve onu bu mutlu günde sevindirebilirsiniz.

BABALAR GÜNÜ TARİHİ

Babalar günü ilk kez 19 Haziran 1910 yılında Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş ancak resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayarak bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılında ise Başkan Richard Nixon'ın imzası ile Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarih kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hz İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında kutlarlar. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

BABALAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR?

Babalar Günü, babaların onuruna kutlanan ve pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür. Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar